Zápas kadetů v Zábřehu 30. 9. 2018 – očima rodičů

V neděli 30. září si naši kluci přivstali a vyrazili do Zábřehu na Moravě, kde je čekal první mistrák Olomouckého kraje v kategorii kadetů. Nová soutěž, nový soupeř, nový herní systém, vyšší síť, samé neznámé. Hrají se totiž v jednom dni vždy dva zápasy na tři sety.

Nominovaní byli blokaři Šimon Tříska (kapitán), Petr Demar a Šimon Vymětal. Smečaři Marek Dupal, David Westphal a Michal Háger. Nahrávač Matyáš Chromec, „Účko“ Dominik Ritli a nováček v týmu Honza… Na lavičku se postavila výborná trenérka Lenka Westphalová. Citlivě si volala o „tajmy“, míchala se sestavou, motivovala, burcovala nebo uklidňovala naše kluky.

V úvodu zápasu jsme byli trošku nervózní a nic nám tam „nepadalo“. Proto nebylo divu, že jsme brzy prohrávali  6:0. V zábřežském týmu vynikal Martin Vitásek, kterého známe z letošních Krajských her v Novém Jičíně. Smečoval přesně a početné domácí obecenstvo mu aplaudovalo. Zakrátko se nám naštěstí podařilo chytit rytmus hry, zlepšili jsme příjem, útok a koncovku. Hru tím vyrovnali a bodově se dotáhli na Zábřeh. Celý první set byl nesmírně napínavý. Týmy se střídaly ve vedení. Hráči VAM dřeli a odměnou jim byl vyhraný první set 25:23.

Druhý set jsme ovládli jednoznačně 25:6. Hráči působili sebevědomě a dařilo se. Do hry se nakonec zapojil i nováček Honza. Trenérka mu dala šanci, okusit atmosféru zápasu na vlastní kůži. Kluci ho povzbudili a společně zvládli koncovku druhého setu.

Třetí set nám opět vyšel. Hrálo se převážně podle našich not. Hráči dostávali pěkné nahrávky od Matyáše a tak smečaři bodovali, blokaři si mnohokrát vyzkoušeli „rychlíka“ a útočili jsme i zprava „účkem“. Z naší strany byl k vidění i servis s výskokem. No pěkné podívání to bylo… Výsledkem 3:0 skončil první zápas a po hodinové přestávce nás čekalo druhé utkání.

Začátek druhého mače byl vyrovnanou bitvou. Prakticky celý set se hrál s minimálním bodovým rozdílem. V bouřlivé atmosféře, o kterou se postarali fanoušci obou táborů, nám přálo štěstí a vyhráli jsme 25:23. Vedení 1:0 na sety nás asi moc uklidnilo, protože přišla série soupeřových bodů, které pramenily z našich lehkých chyb. Horko těžko jsme zvládli tuto pasáž. Lenka kluky posadila na lavičku, uklidnila je a vyhecovala tak, že zbytek setu vyzněl pro nás 25:18. Poslední set si kluci pohlídali a byla znát i lepší kondice. Prakticky neustále jsme vedli. Bylo nutné se pořád koncentrovat na hru a nedovolit zábřežským zvrat v utkání. I druhé utkání jsme vyhráli 3:0.

Zahráli si všichni naši hráči. Kapitán Šimon Tříska byl na bloku velice platný a jeho výška dopomohla k řadě bodům. Petr Demar výborně pracoval v poli a šli mu „rychlíci“. Šimon Vymětal „tvrdil muziku“ při servisu, David Westphal hrál velice obětavě a vybral mnoho zdánlivě ztracených míčů. Marek Dupal si našel způsob, jak i při své výšce může účinně útočit. Michal Háger aktivně smečoval a podporoval v poli hru týmu. Dominik Ritli dobře smečoval z pravé strany, Matyáš Chromec naběhal spoustu kilometrů a rozdával krásné nahrávky.  Honza si taky zahrál a viděl, že v týmu jsou skvělí kluci. Určitě je pro VAM příslibem a my všichni mu držíme palce, aby se mu u nás líbilo.

Početná kolona vozidel rodičů z Olomouce zaplnila parkoviště před halou. Fandili jsme a kluci se nám odvděčili kvalitním výkonem. Byla to moc pěkná volejbalová neděle.